Kayıt Ol
Blog

API nedir, nasıl kullanılır?

JetSosyal Logo

JetSosyal

Sosyal Medya Bayilik Paneli

Instagram IGTV İzlenme Satın Al
En ucuz fiyat garantisiyle anında tamamlanan servislerimize göz atın.
Kayıt Ol

JetSosyal Panel, kullandığı Public API'si mevcuttur. Müşteriler, kullanıcılar, geliştiriciler bu API yönteminden yararlanarak işlerini kolaylaştırabilmekle birlikte otonom bir sistem keyfi yaşayabilmektedirler. Bu yazımızda sizlere API hakkında bilgi vermeyi, kullanımı ve bir kaç örnek ile anlatmaya çalıştık. Dileriz gayet net ve anlaşılır olmuştur.

API nedir?

API, iki uygulama/platform veya websitesinin işlem yapabilmesine diğer tabiriyle konuşma gerçekleştirmesidir. Günümüzde çoğu websitesi ve platform API teknolojisini kullanmaktadır. Örneğin Facebook, Twitter, Instagram gibi devlerin API olanağı mevcuttur. Public ve Private API olarak iki seçenek vardır. Public, herkesin erişebildiği; private ise platformun özel tahsis ettiği sistemdir. JetSosyal Panel herkese açık bir API’si vardır. Ve sizlerde kendinize bir bayilik paneli kurdunuz. JetSosyal’in servislerini beğendiniz ve kendi websitenize entegre etmek istiyorsunuz. JetSosyal’in API sayfasından alacağınız API URL ve API Key’i kendi websitenizde ilgili alana girdiğinizde sistem otomatik olarak eşleşir. Bu sayede API aracılığıyla uzaktan (JetSosyal’e giriş yapmadan) bakiyenizi öğrenebilir, sipariş oluşturabilir ve siparişlerinizi takip edebilir, siparişinizin metriklerini çekebilir, servis listesinin en güncelini çekebilirsiniz. Kendi yazılımınız ile entegre ettiğinizde sorunsuz ve stabil bir sistem elde etmiş oluyorsunuz.  JetSosyal’in size vermiş olduğu API bilgilerini kendiniz ile eşleştirerek bir otonom yazılım sahibi olmuş oluyorsunuz. Ve müşterileriniz, sizlerin onayı (manuel olmayan) olmadan bu sistemden faydalanabiliyor. Bu ise hem hız hemde kolaylık sağlıyor. Bu şekilde siz bilgisayarınızın başında değilken bile kendi servislerinizi pazarlayabilir, siparişlerinizi teslim edebilirsiniz. Bu sizlere kendimiz üzerinden verdiğimiz bir API örneğiydi. Bunun gibi binlerce hatta on binlerce farklı örnekler mevcuttur. Ve her platformun API’si farklıdır fakat mantığı aynıdır. Hangi platform olursa olsun, size verilen API Key’lerini (API anahtarlarını) 3. şahıslar ile paylaşmayınız. Çünkü bu sizin hesabınız ile ilişkilendirilmiş ve şifrelenmiş bir paroladır. Bu parola ile kötü niyetli kişiler sizin rızanız ve platformun rızası olmadan aleyhinize işlemler gerçekleştirebilirler. İşlemler sizlerin hesabı üzerinden gerçekleştiği için sorumluluklar sizlere ait olacaktır. Bu yüzden API Key’inizi hususi şifreniz gibi koruyun ve sadece gereken yerlerde kullanın. JetSosyal’de API anahtarlarınız yalnızca 1 defa gösterilir. Mevcut anahtarınızı görmek için yenilemeniz gerekmektedir. Bu işlemin ardından ise sizlere yeni bir API anahtarı veriyor, önce ki anahtarınızı iptal ediyoruz. Bu yüzden Hesabım sayfasında API anahtarınız şifreli gözükür.


Örnek Kullanımı

JetSosyal API Dökümanı: panel.jetsosyal.com/api

Örnek API PHP Kodu: panel.jetsosyal.com/example.txt

Peki, bir PHP yahut bir scriptten ziyade API'yi nasıl çalıştırabilirim? diye soruyorsanız bir ipucu verelim. Elbette tarayıcıdan. Yani URL girdiğimiz kısmından JetSosyal girmeden bile işlem yaptırabiliriz. Nasıl mı? Gelin hep birlikte bakalım. Öncelikle API anahtarımızın "123456" olduğunu varsayalım. Bu arada, API Anahtarını siz dahil kimsenin bilmemesi çok önemli. Kötü niyetli kişiler bu anahtarı kötüye kullanabilirler. Neyse, API anahtarımızı bir kenera kopyaladık. API URL'miz ise panel.jetsosyal.com/api şeklinde fakat çalışma prensibi olarak sonuna /v2 ekini ekliyoruz. Yani, https://panel.jetsosyal.com/api/v2 ise API URL'miz. API URL'mi yazdım, v2'den sonra ?key= yazıp sonuna API Anahtarımı yazıyorum. Sonucunda panel.jetsosyal.com/api/v2?key=123456 şeklinde bir sonuç elde ettik. Bu şekilde şu an bir işe yaramaz çünkü ne işlem vereceğimiz komutunu vermedik. API anahtarından sonra &action= yazıp son kısma ne işlem yapmak istiyorsak onu yazıyoruz.


services = Servis listesini JSON şeklinde basar

add = Yeni bir sipariş oluşturur

status = Sipariş durumunu sorgulatır

balance = Bakiye durumunu gösterir.


Örnek vermek gerekirse panel.jetsosyal.com/api/v2?key=123456&action=services şeklinde bir URL girersek bizlere servis listesini göstermiş olucaktır. Sipariş oluşturmak için bir kaç parametre daha eklememiz gerekiyor.  panel.jetsosyal.com/api/v2?key=123456&action=add&service=1&link=jetsosyal&quantity=3000 şeklinde bir URL girersek, JetSosyal Panel içerisinden "1" numaralı servisi bulur; link kısmına jetsosyal yazdırır ve bu servisten 3000 adet göndermemize vesile olur. Önce add yaparak yeni bir sipariş oluşturmak istediğimizi belirttik. Ardından service= etiketini ekleyerek hangi servisten sipariş vereceğimizi belirttik. Bunun için servis listesine bakabilirsiniz. Her servisin benzersiz bir ID'si mevcuttur. Ardından link= etiketini ekleyerek teslim URL'sini girdik. Ve son olarak quantity= etiketini ekleyerekte kaç adet gönderim yapacağını belirttik. Bunu yaptığımızda, siparişimizi başarılı bir şekilde oluşturduğumuza dair bir çıktıyı ekrana yazdırıcaktır. Bunlar temel, girişim fikirleridir. Bunlardan ilham alarak kendinizi, projenizi ekstra olarak geliştirebilir, otonomlaştırabilirsiniz.


Instagram Hikaye İzlenme Satın Al
En ucuz fiyat garantisiyle anında tamamlanan servislerimize göz atın.
Kayıt Ol

JetSosyal çok ucuz ve yüksek kaliteli takipçiler, aboneler, beğeniler ve izlenmeler gibi sizi hedefinize ulaştıracak yüzlerce servis sağlamaktadır.